Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 2021

Szanowni Państwo,

 

Informacje na temat Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Konkursu Dobrych Praktyk w zakresie zarządzania problemami układu mięśniowo-szkieletowego, a także rekomendacje dotyczące radzenia sobie z obciążeniami podczas pracy zmianowej – to wybrane tematy marcowego wydania newslettera „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy”. Zachęcamy do lektury.

 

 

Marzec, 2021

obrazekŚwiatowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 2021 r. 
 
Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy – 28 kwietnia 2021 r. – będzie: „Przewiduj, przygotuj się i reaguj na kryzysy. Postaw na BHP”. Międzynarodowa Organizacja Pracy zachęca, aby, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pandemii, lepiej zarządzać bezpieczeństwem pracy i zapewniać pracownikom ochronę zdrowia, a przedsiębiorstwom ciągłość biznesową i możliwość sprostania nieprzewidzianym kryzysom w przyszłości.

 Więcej w wersji: na komputermobilnej.


 

obrazekKonkurs plastyczny dla dzieci 
 
Trwa konkurs plastyczny dla dzieci szkół podstawowych pn. „Prawdziwy bohater nosi maskę”. Jego celem jest zwrócenie uwagi dzieci na bezpieczeństwo w czasie epidemii koronawirusa: świadome i właściwe korzystanie z maseczek ochronnych oraz przestrzeganie zasad dystansu społecznego. Konkurs ma także na celu wspieranie dzieci w radzeniu sobie z poczuciem odizolowania. Prace można przysyłać do 30 kwietnia br.

 Więcej


 

obrazekKonkurs Dobrych Praktyk 
 
Ruszył europejski Konkurs Dobrych Praktyk organizowany w ramach kampanii "Dźwigaj z głową". Jego celem jest wyróżnienie przedsiębiorstw i organizacji, które szczególnie aktywnie i efektywnie zarządzają problemem zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego w pracy. Wnioski konkursowe można składać do 30 września br. Więcej informacji o konkursie zamieszczono na stronie polskiej edycji kampanii. Zapraszamy do udziału.

 Więcej


 

obrazekJak zadbać o sprawność poznawczą w pracy zmianowej? 
 
Wykonujesz pracę zmianową? Masz wrażenie, że Twoja praca coraz bardziej Cię obciąża? Masz kłopoty z koncentracją? Nie wysypiasz się? Warto zatem, żebyś wprowadził zdrowe nawyki do swojego stylu życia. Na podstawie wyników badań nad sprawnością poznawczą pracowników zmianowych, prowadzonych w CIOP-PIB, powstały rekomendacje dotyczące lepszego sposobu radzenia sobie z obciążeniami pracą oraz poprawy sprawności pamięci i koncentracji.

 poradnik
 materiały szkoleniowe dla pracowników
 materiały szkoleniowe dla kierowników i służby BHP


 

obrazekHałas ultradźwiękowy w inżynierii środowiska pracy 
 
Nakładem CIOP-PIB ukazała się monografia „Hałas ultradźwiękowy w inżynierii środowiska pracy” autorstwa D. Plebana, B. Smagowskiej i J. Radosza. W publikacji przedstawiono najnowszą wiedzę o hałasie ultradźwiękowym w środowisku pracy: źródła, oddziaływanie na człowieka, metody pomiaru i oceny oraz sposoby redukcji. To kompendium wiedzy skierowane do pracowników biur projektowych, osób nadzorujących warunki pracy oraz studentów.

 Więcej w wersji: na komputermobilnej.


 

obrazekBezpieczna produkcja tworzyw zawierających antypireny spęczniające 
 
W celu zwiększenia ognioodporności polimerów stosuje się dodatki ograniczające palność, których zadaniem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia pożaru lub ograniczanie jego skutków. Jednostki badawcze poszukują nowych rozwiązań, spośród których dużym zainteresowaniem cieszą się uniepalniacze spęczniające. Naukowcy z Pracowni Bezpieczeństwa Chemicznego CIOP-PIB przygotowali materiały informacyjne dotyczące bezpiecznej produkcji tworzyw zawierających antypireny spęczniające, przedstawionej na przykładzie procesu odlewania nienasyconej żywicy poliestrowej.

 Więcej


 

obrazekZagrożenia aerozolami o wymiarach nano- i mikrometrycznych
 
Nowa oferta badań dotyczących wielkości emisji i rozprzestrzeniania się aerozoli o wymiarach nano- i mikrometrycznych w środowisku pracy jest dostępna w portalu CIOP-PIB. Badania dotyczą również oceny skuteczności stosowania środków ochrony zbiorowej przed aerozolami (w tym badania materiałów filtracyjnych pod kątem określenia frakcyjnej skuteczności filtracji wobec cząstek z zakresu 20–500 nm) oraz oceny wydajności urządzeń filtracyjnych i oczyszczaczy powietrza.

 Więcej


 

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
 ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, www.ciop.pl